top of page

Nie spadnę, dopóki jest widmo recesji / Analiza USD index

Pandemia spowodowała, że dolar umocnił się, pomimo bardzo niskich stóp procentowych. Był moment kiedy osłabiał się i to było na samym początku, aż do stycznia 2021. Następnie do czerwca konsolidacja, a później tylko góra.


Dlaczego USD umacniało się, nawet gdy stopy wynosiły około 0%?

Kryzys ma to do siebie, że umacnia dolara, ponieważ wszystkie międzynarodowe płatności i rozliczenia odbywają się właśnie w tej walucie. Dodatkowo większość pożyczek, które państwa zaciągają, pochodzi z USA.

Innymi słowy: zapotrzebowanie, popyt na USD było tak wysokie, że niektórzy zaczęli zastanawiać się w 2021 r., czy nie zabraknie tej waluty… Z tego też powodu FED mógł ‘dodrukować’ 9-13 bilionów dolarów, a cena i tak szła w górę.


Coś się kończy, coś zaczyna. Na domiar złego dla wszystkich państw, które w chaosie zaciągają ogromne pożyczki w USD, FED w marcu 2022 postanowił, rozpocząć podnoszenie stóp procentowych, ponieważ inflacja w USA zaczęła iść w górę. Oczywiście temat inflacji jest grubszy niż tylko ogromny dodruk. W 2022 r. w lutym Rosja zaatakowała Ukrainę, rozpoczynając wojnę, która trwa do dzisiaj. Konflikty lubi ropa, która poszybowała na prawie 130$ za baryłkę. To spowodowało podniesienie cen paliw, a następnie cen prawie każdego produktu w sklepach. W lutym świat zapomniał o pandemii.

Późne 70 i wczesne 80.

Cała ta sytuacja jest bardzo podobna do późnych lat 70, kiedy to odbywała się Irańska Rewolucja, która wprowadziła zamęt na rynku ropy. Amerykańska ropa wtedy osiągnęła prawie 40$ za baryłkę. W tamtym też czasie, dzięki tej sytuacji oraz wojnie irańsko-irackiej i I wojnie w zatoce perskiej w latach 90, Sowieci stali się numerem 1 w produkcji ropy na świecie.

To wszystko spowodowało, że inflacja w 1980 r. w USA wynosiła blisko 15%, a stopy procentowe zostały podniesione do 20%.
Ropa większym problemem niż ‘dodruk’. Przedłużający się konflikt na Ukrainie, sankcje na Rosję, wciąż zdestabilizowany bliski wschód – protesty w Iranie, Talibowie w Afganistanie – oraz OPEC próbujący obciąć dziennie wydobycie ropy, żeby podbić cenę ponad 100$ za baryłkę… Jest tak dużo argumentów, żeby ropa rosła w średnim terminie i tylko USA walcząca z tym aktywnie, poprzez wpuszczanie swoich rezerw na rynek. To może być główny powód dla dwucyfrowej inflacji i wysokich stóp procentowych w USA.


FED pod murem.

Wysokie stopy i niska inflacja to lepsze rozwiązanie krótkoterminowo, niż za niskie stopy i stagflacja/wysoka inflacja. A jednak przebijają się głosy, żeby zatrzymać podnoszenie stóp procentowych, ponieważ grozi to recesją – i tak będzie, nieważne jakby chcieli się bronić – i zatrzymaniem popytu. Ale przecież o to chodzi; ludzie mają przestać maniakalnie konsumować i zaciągać pożyczki konsumpcyjne, żeby obniżyć popyt i pomóc zwalczyć szybciej inflację. Uważa, że FED na czele z Powellem, są tego świadomi dlatego nie odpuszczą, dopóki inflacja nie osiągnie 2%.

Długoterminowy spokój.

Gdy Inflacja znacząco zacznie spadać, FED rozpocznie obniżanie stóp, a to dlatego, że Powell mocno patrzy w stronę kryzysu z lat 80 i postępowania Paula Volckera. Jednym ze scenariuszów, który biorę pod uwagę, jest: RECESJA → Inflacja zaczyna spadać → Obniżanie stóp procentowych → 2024-2025 gospodarki wstają na nogi i rozpoczyna się nowa hossa. To jest moje długoterminowe spojrzenie. W tym czasie nie spodziewałbym się dużego osłabienia USD, ponieważ będzie wspierany przez wysokie stopy procentowe, wciąż duży popyt i gdy inflacja zacznie spadać, też będzie podpierać tę walutę. Osłabienia spodziewałbym się zaraz po zakończeniu recesji. Tak było przy recesji z lat 80, 2000 i 2007.
Niepewna, krótkoterminowa przyszłość.

Aktualnie nie wiem, czego spodziewać się po inflacji w USA – 10 listopada kolejny odczyt CPI. Jeśli teraz zacznie spadać, to wzrośnie prawdopodobieństwo na to, że w grudniu FED podniesie o 50 pp., a nie o 75 pp. stopy procentowe. USD chwilowo osłabi się, ale przeszkadzać będzie ropa, która każdego dnia jest coraz bliżej 100$ za baryłkę i jeśli przekroczy ten poziom, to kolejne odczyty CPI mogą być wyższe. Scenariusze.

10 listopada:

  1. Inflacja w dół → USD INDEX w dół → Indeksy USA (SP, NQ, DJ itd.) góra → Metale szlachetne góra. Weryfikacja przy następnym odczycie w grudniu.

  2. Inflacja utrzymana lub w górę → USD INDEX w górę → Indeksy USA w dół (Sell Off) → Metale szlachetne w dół.

Na ten moment, technicznie, krótkoterminowo USD INDEX daje sygnał do spadku, ale bardzo słaby, więc nie jestem nastawiony w żadną stronę i biorę każdy scenariusz z takim samym prawdopodobieństwem.Możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie, ale wiem, że są jeszcze poziomy niżej (102), które mogą zostać dotknięte, jeśli inflacja teraz spadnie.


P.S.

Bezrobocie zaczęło rosnąć w USA, co jest pierwszą oznaką, że podnoszenie stóp procentowych zaczyna działać.


68 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page